Завтра.UA: твій крок у майбутнє

Дата публікації: 
2014-09-23
Завершено
Ключові слова: 
конкурсы, можливості
Обсяг (т.зн.)
18.50
Ясна І. Завтра.UA: твій крок у майбутнє // Studway, 2014-09-25. - http://studway.com.ua/zavtra-ua/

Увага всім талановитим і активним: у перших числах стартує один із наймасштабніших молодіжних конкурсів України – загальнонаціональна програма підтримки талановитої молоді «Завтра.UA»! Близько 200 переможців отримають щорічну стипендію в розмірі 942 гривень та безліч можливостей для подальшої освіти і кар’єри.

1. Програма

Програма є частиною комплексу проектів Фонду Віктора Пінчука в галузі освіти і науки, а мета її дійсно глобальна: формувати нове покоління інтелектуальної та ділової еліти, яке стане рушійною силою прогресивних змін в Україні. А для цього потрібно не лише відібрати найкращих студентів і надати їм фінансову підтримку, а й допомогти здобути необхідні для майбутніх лідерів знання та навички, забезпечити коло контактів серед українських і зарубіжних лідерів сучасної політики, науки, культури та бізнесу, а також сприяти тому, щоб вони змогли обійняти гідні посади в різних сферах економіки, науки та суспільного життя країни. І це – не лише красиві слова. Дивіться самі.

2. Стипендія

Напевне, перше, що мотивує новачків взяти участь у конкурсі, це фінансова вигода: кожен із переможців протягом наступного календарного року отримуватиме щомісячну стипендію в розмірі 942 гривень. Це зовсім не мало. А якщо у вас є інші джерела доходів і можете не використовувати цих надходжень, то через дванадцять місяців побачите на рахунку кругленьку суму – більш ніж 10 000 гривень. Деякі мої знайомі вчинили саме так, сформувавши непоганий стартовий капітал для подальшого розвитку.

3. Стипендіати

Відповідно до інформації, розміщеної на сайті програми, головними критеріями відбору є високий рівень фахових знань, самостійна наукова робота, лідерські, комунікаційні та творчі здібності. А ще сказано, що метою є відбір найталановитіших студентів України. Це не перебільшення: серед 300 стипендіатів, яких відбирають щорічно, немає людей ординарних. Кого не візьми – усі не тільки відмінники в навчанні, а й переможці різноманітних наукових і творчих змагань, студентських олімпіад, автори наукових публікацій, учасники всіляких волонтерських проектів, спортсмени і до того ж просто дуже веселі та креативні люди.

Багато хто вже досягнув помітних успіхів у різних сферах діяльності. Хтось бере активну участь у громадському та політичному житті України, інші вирішили продовжити вчитися за кордоном, а дехто розпочав цікавий стартап. Галина Палійчук, наприклад, отримала запрошення на навчання одразу із 17 європейських університетів, що входять до рейтингу найкращих ВНЗ світу; Анна Морозова з подругою Марусею за півроку об’їхали майже півсвіту, подолавши більше 40 000 кілометрів і відвідавши 14 країн; Денис Фоменко цього року отримав грант Президента України на реалізацію проекту «Я хочу, можу та буду знати свої права»; Андрій Жельветро встиг стати автором двох книг та відомим психологом і тренером; Юлія Гайворонська разом із Аллою та Андрієм Клименками засновували освітній проект «Upgrade».

А тепер уявіть, що таких людей у стипендіальній спільноті «Завтра.UA» вже понад 2 000, і у вас є шанс стати одним із них! Уявили? Тоді до справи!

4. Конкурс

Одразу скажу: охочих стати стипендіатами програми чимало, до того ж кількість конкурсантів щороку збільшується (у той час, як число переможців залишається майже незмінним). Наприклад, якщо у 2006 році до участі в конкурсному доборі прийняли 466 пакетів документів, з-поміж яких відібрали 200 найкращих, то у 2013 році на ті ж 200 призових місць претендувало вже 2036 студентів, тобто перемогти вдалося лише кожному десятому учасникові.

Конкурсний відбір триває майже цілий рік і проходить у три етапи: на першому університети-партнери програми відбирають найкращих студентів, протягом другого розглядають їхні наукові роботи й анкети, а на заключному особисті якості конкурсантів оцінюють професійні психологи.

Як подолати всі ці випробування та вийти з них переможцем?

4.1. Перший та другий етапи

Передусім потрібно з 1 до 25 жовтня зібрати і подати на конкурс необхідний пакет документів (усі форми та бланки можна завантажити на сайті програми), який складається із:

  • заявки на участь у конкурсі (форму треба завантажити із сайту);
  • самостійної конкурсної роботи (вимоги до її оформлення дивися на сайті);
  • відгуку наукового керівника (або відповідної кафедри чи іншого авторитетного науковця, який працює у відповідного науковому напрямі) на конкурсну роботу;
  • копій паспорта, ідентифікаційного коду та студентського квитка;
  • копій документів, які підтверджують наукову діяльність – наявність публікацій і/або виступів на наукових конференціях, і/або перемог та призових місць на наукових конкурсах (олімпіадах);
  • копій документів, які підтверджують соціальну діяльність – наявність дипломів, грамот, подяк, офіційних чи рекомендаційних листів, фото, що засвідчують участь у соціальних проектах, волонтерських акціях тощо;
  • цьогорічної фотографії конкурсанта;
  • опису будь-якого соціального проекту чи бізнес-ідеї.

А тепер детальніше.

Крок 1. Дізнатись, чи є ваш університет партнером програми

На першому етапі відбувається добір на рівні університетів-партнерів програми – таких уже більше 80. Отже, перше, з чого вам треба почати, це переглянути перелік партнерів на сайті «Завтра.UA». Знайшли свій університет у ньому? Чудово! Залишилося дізнатись, хто відповідає за проведення конкурсу у вашому університеті і з’ясувати в цієї людини всі необхідні деталі.

Якщо виявилося, що ваш університет не є партнером програми, не засмучуйтесь: учасниками конкурсу можуть стати студенти усіх вишів. Єдине, що ви втрачаєте в цьому разі – чотири бали за перемогу в першому відбірковому турі. До того ж вам доведеться самостійно пройти через всі відбіркові етапи, що може виявитися складнішим, ніж робити це під наглядом досвідченого керівника. У цьому разі найкращим рішенням буде налагодження контактів зі спільнотами стипендіатів із інших вишів міста.

Крок 2. Познайомитись із стипендіатами минулих років

Якщо вам пощастило і у вашому університеті існує активна стипендіальна спільнота, цілком імовірно, що її члени самі організують зустрічі з новачками та навіть проведуть підготовчі тренінги для них. Якщо ні – спробуйте пошукати спільноти стипендіатів у своєму місті. Завітайте на сторінку програми «Завтра.UA» на Фейсбуці, відвідайте групи у ВКонтакті (наприклад, загальну групу стипендіатів, групу київського активу стипендіатів, групу Координаційної ради стипендіатів міста Донецька, або пошукайте інші за ключовими словами «завтра.ua»).

Крок 3. Написати наукову роботу.

Хоча обсяг конкурсної роботи повинен бути дуже скромним – не більше восьми сторінок, це мусить бути справді серйозне наукове дослідження. Отже, якщо ви не почали готувати наукову роботу заздалегідь, розумним рішенням буде скористатися власними напрацюваннями – наприклад, використати матеріали дійсно вдалої курсової роботи чи публікації. Але пам’ятайте: на конкурс варто подавати нові роботи, тобто просто передрукувати власну статтю не можна!

Крок 4. Зібрати підтвердження своїх досягнень і рекомендації.

Готуючи наукову роботу, попрацюйте і над власним портфоліо. Вам необхідно, як кажуть, показати товар лицем, зібравши підтвердження всіх ваших наукових, громадських і творчих здобутків. Якщо у вас багато досягнень, але немає звички сканувати нові статті чи дипломи та вчасно оновлювати своє резюме, доведеться почати це зараз: укласти списки публікацій і заходів, у яких ви брали участь, відсканувати найважливіші статті і нагороди, отримати рекомендаційні листи від компетентних осіб. До речі, це професійне портфоліо неодноразово знадобиться вам у майбутньому для участі в інших проектах.

Крок 5. Правильно підготувати і вчасно надіслати пакет документів.

Важким випробуванням цього етапу є не лише створення геніальної наукової роботи чи яскравого мотиваційного есе, а й акуратне заповнення та вчасне подання всіх необхідних документів (а їх буде понад 20). Щороку через порушення умов подання документів 100 – 150 конкурсантів бувають недопущені до участі в другому етапі конкурсу. Погодьтеся, дуже прикро вийти з гри через таку дрібницю. Отже, варто приділити достатньо часу й уваги «паперам». Головне – не тіште себе надією, що пакет документів можна буде підготувати в останню ніч. Місяць, який залишився до закінчення прийому заяв, це аж ніяк не забагато для такої роботи. Отже, починати просто зараз – найкраще рішення.

Не забувайте: коли всі документи будуть готові, вам потрібно вчасно завантажити їх на сайт програми. Техніка є техніка – хтозна, чи не виникнуть якісь проблеми у мережі в ті останні 10 хвилин до півночі, коли ви почнете надсилати свій пакет. Наприклад, коли я вперше подавала заявку на конкурс (звичайно ж, у останню ніч), виникли проблеми на сервері тому, що сотні конкурсантів водночас кинулися завантажувати свої документи. На наше щастя, керівництво програми зрозуміло ситуацію і термін подання заяв продовжили ще на день.

Координаційна рада стипендіатів Донецька проводить підготовчі тренінги перед третім туром сьомого конкурсного добору.

4.2. Третій етап

На початку весни переможців першого та другого етапів (а таких залишиться 500-700 осіб) чекає найбільш обговорюваний і загадковий третій тур. Про цей етап задовго до його початку шириться безліч чуток: що відбуватиметьсь протягом цих чотирьох годин, як саме учасників будуть оцінювати психологи, що треба робити, як поводитися, як готуватися, які критерії відбору… Стоп, заспокоюємось! Найкраще (напевне, і єдине), що ви можете зробити, це просто бути собою, розслабитися й отримати задоволення. Більшість із вас, мабуть, відвідувала різноманітні тренінги з командоутворення, розвитку креативності, подолання комплексів тощо. Якщо ні, то в дитячих або молодіжних літніх таборах були точно всі, тому уявляєте командні ігри та змагання, які там проводилися. На третьому етапі вас чекатиме майже те ж, адже в активній діяльності у колективі проявлятимуться ваші особисті якості.

Найімовірніше, вам запропонують підготувати і презентувати якийсь соціальний проект або зробити театральну постановку на задану тему. Будьте готові до того, що може знадобитися нетбук або планшет, фото і відеокамера (або просто смартфон із можливістю зйомки). Якогось року за кілька годин учасники конкурсу встигли відзняти, змонтувати і викласти в соціальні мережі повноцінні відеоролики, найкращі з яких потім визначили за допомогою відкритого голосування у Фейсбуці.

Можливо, доведеться працювати у стресових умовах. Психологи можуть намагатися збити вас із пантелику, захопити зненацька, несподівано перервати вашу багаторазово відрепетирувану презентацію питаннями про щось зовсім несподіване. Будьте готові й до зовсім дивних на перший погляд завдань на кшталт побудувати живу піраміду чи скакати по всій залі на одній нозі.

Чи є сенс якось готуватися до цього божевілля? Можна лише написати невеличку промову-презентацію – представляти себе ви будете неодмінно. Але будьте готові до того, що робити це доведеться зовсім не так, як ви планували. Наприклад, кидаючи плюшеву свиню іншому учасникові.

Ще одне часте питання – які критерії відбору. Навряд чи можливо дати на нього чітку відповідь, оскільки критерії змінюються із року в рік, що залежить від ситуації в країні та бачення образу ідеального стипендіата керівництвом програми. Для прикладу, якщо хтось із стипендіатів минулих років розповів вам, що переможцями стали люди з найбільш вираженими лідерськими якостями – це зовсім не дає гарантій того, що це спрацює в наступному році. Можливо, акцент навпаки буде поставлено на неконфліктність і здатність бути частиною команди. До того ж не забувайте: за вами наглядатимуть професійні психологи, отже, будь-які спроби відіграти якусь роль або представити себе таким, яким ви не є, одразу помітять.

Ще раз повторю: контактуйте зі стипендіальною спільнотою вашого університету або міста! У багатьох містах є чудова традиція проводити напередодні третього туру підготовчі тренінги, на яких бувалі стипендіати діляться досвідом із новачками.

Наприкінці повторимо те, із чого починали розповідь про цей етап: розслабтесь і отримуйте задоволення! Незалежно від кінцевих результатів добору, із третього відбіркового етапу ви повернетеся додому сповнені енергії та найпозитивніших вражень.

5. Форум

Позаду – місяць напруженої підготовки, три відбіркові тури, шість місяців очікування та майже щоденного відвідування сайту, де відображається хід конкурсу… Аж раптом на початку квітня ви бачите своє ім’я в переліку переможців! Що далі?

А далі починається найцікавіше. Перша офіційна подія – щорічний молодіжний форум, на якому, власне, і відбувається посвячення у стипендіати. На новоявлених стипендіатів чекає три дні на базі відпочинку під Києвом, сповнені різноманітних подій. Готуйтеся до щоденної активної праці: за кілька днів доведеться створити команду однодумців, розробити власний соціальний проект чи бізнес-стартап, часто навіть прототип програмного забезпечення чи сайту для нього, скласти бізнес-план, підготувати мультимедійну презентацію, а опісля за хвилину довести журі та глядачам, що саме ваш проект є найкращим.

І це тільки один із видів активності. Крім цього, учасники форуму прослухають численні лекції, для проведення яких щороку запрошують українських і закордонних політичних лідерів, інноваторів, провідних представників бізнесу та культури, а також здобудуть корисні навички на тренінгах. І нарешті після 12-годинного робочого дня… Ні, не довгоочікуваний відбій, а шумні дискотеки, на яких майбутні лідери країни «запалюють» до світанку!

Ніч тільки починається!

6. Життя після «Завтра»

Можна сказати, що «колишніх стипендіатів» не буває. Відтоді, як ви стали стипендіатом, ви залишаєтеся членом стипендіальної спільноти із правом участі в зустрічах із видатними людьми, освітніх заходах, проектах Фонду Віктора Пінчука та PinchukArtCentre, конкурсах на фінансову підтримку індивідуальних проектів стипендіатів тощо.

Проекти

Усе починається з проектів, розроблених на форумі. Щороку журі відбирає кілька проектів-переможців, команди яких отримують фінансування й організаційну підтримку, необхідні для їхньої реалізації. Цей тривалий захопливий процес поєднує учасників із різних міст України, перетворюючи їх на справжні команди.

За підтримки Фонду Віктора Пінчука стипендіати вже розробили й успішно реалізували більше 70 соціальних проектів, зокрема, «Молодіжний фестиваль аматорського кіно «РАНОК», «Всеукраїнська аграрна літня школа» (програма навчальних курсів і практичних занять для студентів-аграріїв), «Мистецька майстерня» (проведення дитячих майстер-класів із різних видів народного мистецтва), видавництво пізнавально-розважального журналу «Цибулька» для дітей, які страждають частковою або повною втратою зору, «Школа першої допомоги.UA» для школярів Харкова та низку інших ініціатив.

Реалізація проекту «Заповідник-2012″ в Тростянецькому парку

Лекції та навчальні програми

Бути стипендіатом – це можливість відвідувати публічні лекції Фонду Віктора Пінчука, спікерами яких із початку створення програми стали Білл Клінтон (42-ий президент США), Шимон Перес (президент Ізраїлю), Тоні Блер (колишній прем’єр-міністр Великобританії), Колін Павелл (65-ий державний секретар США), Домінік Стросс-Кан (колишній директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду), Кофі Аннан (сьомий генеральний секретар ООН), Мухаммад Юнус (лауреат Нобелівської премії миру 2006 року), Річард Бренсон (засновник і голова Virgin Group), Джиммі Вейлз (засновник Вікіпедії) та інші.

Засновник Wikipedia Джиммі Вейлз — спеціальний гість 5-го Форуму «Завтра.UA» та почесний член стіпендіальної спільноти (15.05.2012)

Літні табори

Влітку у стипендіатів з’являється можливість відвідати різноманітні табори, форуми, конференції. Першим із літніх таборів став «Заповідник», що починався як проект однієї з команд, переміг на форумі та виріс до щорічного заходу, який відвідали сотні стипендіатів. Метою проекту «Заповідник» стали благоустрій та облаштування історико-культурних комплексів і природних заповідників України.

У серпні 2013 року на Дніпропетровщині відбувся перший екологічний табір «Завтра.UAClimateChangeCamp» за підтримки фундації Coca-Cola. Упродовж чотирьох днів стипендіати мали змогу подискутувати з провідними експертами в галузі екології, послухати лекції та розробити власні екопроекти, а також відвідати одне з провідних підприємств «зеленої» металургії України – завод «Інтерпайп Сталь».

Візит учасників «Завтра.UAClimateChangeCamp» на ІНТЕРПАЙП СТАЛЬ

Зустрічі та саміти

Ще одна чудова можливість – участь у щорічних зустрічах Ялтинської європейської стратегії (YES), заснованої Віктором Пінчуком у 2004 році. На зустрічах відібрані стипендіати можуть особисто поспілкуватись зі світовими громадськими лідерами, бізнесменами, політиками. Учасниками Одинадцятої зустрічі, яка цього року проходить у Києві, стали Президент України Петро Порошенко, президент Республіки Естонія Тоомас Гендрік Ільвес, колишній президент Республіки Польща Олександр Кваснєвський, президент Європейського парламенту Мартін Шульц, міський голова Києва Віталій Кличко й інші.

11-та « Ялтинська зустріч» у Києві (12 .09.2014)

7. Плюси та мінуси програми

Як ви, напевне, мали змогу побачити, програма варта того, щоби поборотися за перемогу в ній. Гроші, друзі, навчання, розваги, спілкування з видатними людьми, кар’єрні перспективи – усе це переможцям гарантовано.

А мінус, здається, лише один: ставши стипендіатом, ви вже не зможете повернутися до «нормального» життя пересічного студента, який відсиджує час від перерви до перерви, аби після отримання диплома знайти роботу лише заради грошей. Спілкування на рівних із «сильними світу цього», реальна можливість отримати фінансування проектів своєї мрії, навчальні заходи і подорожі, літні табори, а головне – талановиті люди з палаючими очима, які одразу наповнять ваше життя, – усе це змінює світогляд дуже сильно та надовго! Можливо, і назавжди. Отже, добре поміркуйте, чи готові ви до цього виклику?

8. Імена, паролі, явки

Сайт програми: http://www.zavtra.in.ua/

Група Facebook: https://www.facebook.com/Zavtra.UA

Прийом заявок для участі в дев’ятому конкурсному доборі: 1-25 жовтня 2014 року.

 

Фото: zavtra.in.ua, yes-ukraine.org.